ایران پرستیژ | موسسه خودنگاه شخصیت

دیپاک چوپرا


 

بیوگرافی دیپاک چوپرا (فیلسوف و پزشک هندی تبار)

"دیپاک چوپرا" در 22 اکتبر سال ۱۹۴۶ در "دهلی نو" به دنیا آمد. پدرش، "کریشان چوپرا"، پزشک کارآزموده‌ی قلب است. چوپرا پس از پایان دوره‌ی پزشکی به همراه همسرش "ریتا" به آمریکا رفت و در یک بیمارستان آغاز به کار کرد.

سپس در سال ۱۹۸۱، به "دهلی نو" بازگشت و با دکتر "تریگونا" دیدار کرد. چوپرا می‌گوید تنها کافی بود دکتر "تریگونا"، نبض شخص را بگیرد تا از تاریخچه بیماری‌های او در گذشته، حال و آینده آگاه شود. او مهارتی بس شگرف در "آیورودا" (پزشکی کهن هند) داشت. تریگونا از دوستان چوپرا شنید که او پزشکی آگاه و زبردست در آمریکاست و پس از گرفتن نبضش، چنین تشخیص داد که چوپرا اندیشه‌های غیرضروری بسیاری در سر دارد. بنابراین، به وی پیشنهاد کرد که "مدیتیشن" کند، زمانهای بیشتری را با خانواده‌اش سپری کند و غذایش را آرامتر بخورد.

چوپرا پشت سر هم قهوه می‌خورد و روزی یک پاکت سیگار می‌کشید. سرانجام تمرینات "تی. ام" را در پیش گرفت و دریافت که با مدیتیشن می‌توان به آرامش ژرفی دست یافت. وی همچنین با گذشت دو هفته توانست سیگار و مشروب را کنار بگذارد.

چوپرا در سال ۱۹۸۵، با "ماهاریشی ماهش پوکی"، بنیادگذار و رهبر "تی.ام" در "واشنگتن دی سی" دیدار کرد.

چوپرا یک کلینیک پزشکی "آیورودایی" را با کمک "ماهاریشی" راه اندازی کرد و خود، ریاست آن را پذیرفت. او تا سال ۱۹۸۷، از فروش فرآورده‌های بین‌المللی ماهاریشی در حوزه‌ی آیورودا، دارایی هنگفتی کسب کرد. پس از آن، به ‌کار نوشتن پرداخت. وی در سال ۱۹۸۹، کتاب "شفای کوآنتومی: کاوشی در مرزهای پزشکی ذهن- بدن" را نوشت. وی در این کتاب روشن کرد که یک بیمار از راه پرداختن مدام به مدیتیشن و در پیش گرفتن تغذیه‌ای مناسب می‌تواند بر بیماری‌‌های گوناگون چیره شود و سبب دیرکرد فرآیند پیری گردد. آنگاه در سال ۱۹۹۱ کتابی را با نام "زندگی بدون قید و شرط: کشف توان رسیدن به آرزوها" به نگارش درآورد.

چوپرا در سال ۱۹۹۳ به همراه همسر و فرزندانش، رهسپار "کالیفرنیا" شد و در آنجا مسکن گزید.

چندی پس از آن، مرکز بهزیستی چوپرا را در زمینی بزرگ و با امکانات بسیار عالی در مرکز شهر گشود. او همچنین دارای یک شبکه‌ی تلویزیونی کابلی است که آن را "کانال جهانی شفا" نام نهاده است.

 

چند کتاب از چوپرا :

1- شفای کوانتومی

2- هفت قانون معنوی کامیابی

3- بازگشت مرلین

4- روش‌های افسونگری

5- جاده‌ی عشق

6- جاودانگی روزمره

 

این فیلسوف و پزشک هندی‌‌تبار که پشتوانه‌ی کارهای پژوهشی‌اش در زمینه‌ی ارتباط جسم با روح و روان و همچنین آشتی دادن و پل زدن بین آگاهی خردمندانه‌ی غربی با خرد و اندیشه‌‌ی شرقی، به بیش از چهل کتاب و صدها نوشتار و بیشمار سخنرانی و برنامه‌های رادیو - تلویزیونی می‌رسد و به همان سان، یک مولانا شناس بنام نیز هست، به تازگی، کتابی به نام "سازش، تنها راه است"، منتشر کرده است. چوپرا که دوستداران و جانبداران بسیاری در امریکا دارد، در این آخرین کار خود از دنیایی سخن می‌گوید که شهروندانش، سازش را برترین خواسته‌ی خویش می‌دانند و برای رقبای خود نیز ارزش و بزرگ‌داشت بسیار دارند.

چوپرا درباره‌ی پافشاری خود بر سازش جهانی، می‌گوید :

«اگر ما به در هم آمیختن سنت‌های کهن خود با گنجایش‌‌های تازه‌ی خویش ادامه دهیم، به پیشواز نابودی خویشتن و جهان رفته‌ایم. مساله‌ی بشر امروز این نیست که آیا بر تروریسم، پیروز خواهد شد یا نه، بلکه این است که آیا با ادامه‌ی روند موجود، انسان امروز می‌تواند به زندگانی خود ادامه دهد یا نه.»

چوپرا همواره این باور خود را گسترش می‌دهد که انسانها باید رها از داوری‌های خوب و بد دیگران، آزادانه به دنبال هدف خویش بروند. وی از اینکه گاه او را به شوخی، راهنمای هنرپیشگان هالیوودی می‌خوانند، تنها لبخند می‌زند و همین لبخند بر لبان اوست، هنگامی که او را پیرو دالایی لاما و بودا و عیسی می‌خوانند. او می‌گوید :

«من یک انسان عادی هستم که از آنچه به اندیشه‌ام می‌رسد، با آهنگ بلند سخن می‌گویم!»
20 خرداد 1397, 14:20 / رزومه بهترین سخنرانان ایرانی و خارجی

همایش ها و سمینار ها

چگونه مهره مار داشته باشیم

30 مرداد 1397 ,admin
چگونه مهره مار داشته باشیم ؟ کیفیت زندگی ما

سمینار دکتر فرهنگ

11 مرداد 1397 ,admin
سمینار نگاه نو به زندگی و تغییردر نوع نگاه

تست بزرگ فن بیان و اجرای

28 تیر 1397 ,admin
زیــــرا..... اهمیت خوب حرف زدن را به

همایش بزرگ

10 تیر 1397 ,admin
همایش بزرگ اداب معاشرت و تربیت کودکان سنین

سمینار عشق واگیر دار

21 خرداد 1397 ,admin
  سمینار عشق واگیر دار   آنچه
دانلود فایل صوتی دکتر اسلامی

عادت ها ( لینک دانلود)

03 اسفند 1396 ,admin
         

25راه که ثروت

03 اسفند 1396 ,admin
   
دانلود فایل تصویری دکتر اسلامی

25راه که ثروت

10 اسفند 1396 ,admin

عادت ها (تصویری)

10 اسفند 1396 ,admin
up