ایران پرستیژ | موسسه خودنگاه شخصیت

کارل آلبرشت، مؤسس اسرارآمیز فروشگاه‌های آلدی‌۹۰ ساله شد


کارل آلبرشت یکی از دو برادر مؤسس فروشگاه‌های زنجیره‌ای آلدی شنبه، ۲۱ فوریه (اول اسفندماه)، ۹۰ ساله شد. البته گمان می‌رود که او ۹۰ ساله شده باشد، چرا که زندگی این ثروتمندترین مرد آلمانی هنوز هم اسرار خود را حفظ کرده است.


از کارل آلبرشت اطلاعات زیادی در دست نیست، حتی نمی‌توان با قاطعیت گفت که او در ۲۰ فوریه ۱۹۲۰ به دنیا آمده است، چرا که این میلیاردر معروف آلمانی نمی‌خواهد در انظار ظاهر شود و مرکز سرپرستی فروشگاه‌های آلدی تمامی اطلاعات مربوطه، حتی تاریخ تولد او را از دیگران پنهان نگاه می‌دارد. 


به همین سبب است که برخلاف دیگر شرکت‌های بنام آلمانی در سالروز تولد مؤسس فرو‌شگاه‌های آلدی جشنی بر پا نمی‌شود.


آلدی، از تولد تا کنون


نخستین شعبه‌ی فروشگاه ‌آلدی در سال ۱۹۶۲ دایر شد. از آن زمان تا کنون ۴۸ سال گذشته است. آلدی هنوز هم در ردیف ارزان‌فروش‌ترین فروشگاه‌های مواد غذایی در آلمان و برخی کشورهای دیگر قرار دارد. نام آلدی (ALDI) خود نشان‌دهنده‌ی خصوصیت اصلی این فروشگاه‌ها است. این نام از دو کلمه‌ی Albrecht (نام خانوادگی دو برادر) و Discount به معنای تخفیف برگرفته شده است.  
مردم این فروشگاه‌ها را با دو خصوصیت اصلی آنها می‌شناسند. آنها می‌گویند در اینجا می‌توان کالایی تهیه کرد که هم ارزان و هم باکیفیت است و آلدی سعی کرده که رمز موفقیت خود را تا به امروز حفظ کرده و از دست ندهد.


طبق گزارش مجله‌ی Manager فروشگاه‌های آلدی تنها در ۱۰ سال گذشته سودی حدود ۱۶ میلیارد یورو نصیب کارل آلبرشت کردند و به این ترتیب او در فهرست ثروتمندترین‌افراد آلمان با یک رتبه تفاوت نسبت به برادرش، تئو، قرار گرفت و رتبه‌ی اول را از آن خود کرد. 


در حال حاضر تنها در آلمان ۴۰۰۰ شعبه از فروشگاه آلدی وجود دارد. فروشگاه‌های آلدی دامنه‌ی فعالیت‌های خود را به خارج از آلمان نیز گسترده‌اند. آلدی امروز نهمین کنسرن تجاری بزرگ جهان محسوب می‌شود و در استرالیا و آمریکا نیز گستردگی چشمگیری دارد. 


پیشینه‌ی دو برادر


کارل آلبرشت و برادرش تئو که دو سال از او کوچک‌تر است، در خانواده‌ای کم درآمد در ایالت اسن (Essen) آلمان به دنیا آمدند. پدر آنها کارگر معدن بود. او سپس در کارخانه‌ی تولید نان ادامه فعالیت داد و چون به نارسایی ریه مبتلا بود با درآمدی نازل کارگری می‌کرد. مادر آنها نیز در سال ۱۹۱۳ در شونبک (Schonebeck) ، واقع در حومه‌ی معدن اسن، یک مغازه‌ی خواروبارفروشی کوچک را ادراه می‌کرد.


پس از جنگ دوم جهانی و با آغاز اصلاحات مالی در آلمان دو برادر دست به آغازی سرنوشت‌ساز زدند. آنها در سال ۱۹۴۸ اولین مغازه‌ی خواروبار فروشی خود را تأسیس کرده و بعدها آن را به فروشگاه‌ها زنجیره‌ای بدل ساختند. اما گشایش اصلی در سال ۱۹۶۲ روی داد. در این سال دو برادر اقدام به تأسیس نخستین شعبه‌ی فروشگاه آلدی کردند. درهای این شعبه به روی مردم باز شد و قیمت‌های نازل کالاهای آن انقلابی در میان ارزان‌ترین فروشگاه‌های آلمان ایجاد کرد. 
دو برادر با تقسیم فروشگاه‌های آلدی حوزه‌ی کاری خود را به سراسر آلمان و سپس به سایر کشورها گسترش دادند. تئو اداره‌ی فروشگاه‌های شمال و کارل اداره‌ی فروشگاه‌های جنوب آلمان را بر عهده گرفت. کارل همچنین بیش از هزار شعبه‌ی آلدی در آمریکا و همچنین فروشگاه‌ی هوفر (Hofer) در اتریش را اداره می‌کرد. 


کارل در اوایل دهه‌ی ۹۰ خود را از مدیریت اجرایی فروشگاه‌هایش کنار کشید و با سپردن این مسئولیت به دیگران بیشتر نقش نظارت را بر عهده گرفت. 


هر روزه میلیون‌ها آلمانی از فروشگاه‌های آلدی خرید می‌کنند. با این حال کسی از زندگی خصوصی مؤسسان این فروشگاه‌ها اطلاع زیادی در اختیار ندارد. تنها گفته می‌شود که کارل آلبرشت ازدواج کرده و از این ازدواج یک پسر و یک دختر دارد. البته در سال ۱۹۷۱ بود که زندگی دو برادر بر سر زبان‌ها افتاد. تئو، برادر کوچک‌تر، در یک حادثه‌ی آدم‌ربایی،‌ربوده شد و ربایندگان پس از ۱۷ روز با دریافت حدود ۳ و نیم میلیون یورو او را رها کردند. 


این ماجرا دو برادر را گوشه‌گیرتر از پیش کرد و زندگی این دو میلیاردر آلمانی ابهام‌آمیزتر شد. کسی نمی‌داند، کارل آلبرشت، این مولتی میلیاردر آلمانی، ‌در کجا زندگی می‌کند. تنها احتمال داده می‌شود که "دونا اشینگن"، در حاشیه‌ی جنگل سیاه، محل سکونت او باشد. تنها چیزی که با قاطعیت می‌توان گفت این است که کارل آلبرشت به بازی گلف علاقه‌ی وافری دارد و پرورش ارکیده نیز از علاقمند‌ی‌های دیگر او است. 21 خرداد 1397, 12:17 / هیچ وقت دیر نیست

همایش ها و سمینار ها

چگونه مهره مار داشته باشیم

30 مرداد 1397 ,admin
چگونه مهره مار داشته باشیم ؟ کیفیت زندگی ما

سمینار دکتر فرهنگ

11 مرداد 1397 ,admin
سمینار نگاه نو به زندگی و تغییردر نوع نگاه

تست بزرگ فن بیان و اجرای

28 تیر 1397 ,admin
زیــــرا..... اهمیت خوب حرف زدن را به

همایش بزرگ

10 تیر 1397 ,admin
همایش بزرگ اداب معاشرت و تربیت کودکان سنین

سمینار عشق واگیر دار

21 خرداد 1397 ,admin
  سمینار عشق واگیر دار   آنچه
دانلود فایل صوتی دکتر اسلامی

عادت ها ( لینک دانلود)

03 اسفند 1396 ,admin
         

25راه که ثروت

03 اسفند 1396 ,admin
   
دانلود فایل تصویری دکتر اسلامی

25راه که ثروت

10 اسفند 1396 ,admin

عادت ها (تصویری)

10 اسفند 1396 ,admin
up