ایران پرستیژ | موسسه خودنگاه شخصیت

موکش آمبانی

موکش آمبانی (Mukesh Ambani)
 

ثروت خالص: ۴۰٫۱ میلیارد دلار

سن:۶۰ سال

تابعیت: هند

نوع فعالیت: صنایع پتروشیمی، نفت و گاز

منبع ثروت: صنایع ریلاینس (موروثی، خودساخته)

تحصیلات: مهندسی شیمی دانشگاه بمبئی

افتخارات: کارآفرین سال هند (۲۰۱۰)

 

مقدمه
موکش آمبانی کارآفرین، سرمایه‌دار و مدیر ارشد اجرایی هندی است که با ۴۰ میلیارد دلار ثروت خالص، ثروتمندترین فرد در هند و دومین میلیارد آسیا بعد از ما هواتنگ چینی است. آمبانی پس‌ازآنکه پدرش در سال ۲۰۰۲ از دنیا رفت، به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره شرکت Reliance Industries منسوب شد که بر انرژی، پتروشیمی، منسوجات، منابع طبیعی، خرده‌فروشی و ارتباطات تمرکز دارد. طبق مجله فوربز، موکش آمبانی نوزدهمین فرد ثروتمند در دنیا است. در ادامه همراه ما باشید تا نگاهی به داستان زندگی میلیاردر هندی داشته باشیم.

 

سال‌های نخست زندگی
موکش آمبانی در نوزدهم آوریل سال ۱۹۵۷ میلادی در شهر عدن یمن به دنیا آمد. پدرش دیروب‌هائی آمبانی بود که در سال ۱۹۶۶ میلادی، شرکت صنایع ریلاینس را با احداث کارخانه نساجی بنیان گذاشت. موکش دو خواهر و یک برادر بانام آنیل آمبانی نیز دارد که او نیز در شرکت ریلاینس اما جدا از موکش فعالیت می‌کند.

زندگینامه موکش آمبانی

موکش آمبانی دوران تحصیلات ابتدایی‌اش را در مدرسه موریچکا در بمبئی گذراند و بسیار هم موفق بود. بعدازآن او وارد دبیرستان Hill Grange در بمبئی شد که در آنجا با آناند جین (Anand Jain) همکلاس شد که هم‌اکنون از همکاران نزدیک موکش به‌حساب می‌آید. برادر کوچک‌تر موکش هم در این مدرسه درس خوانده است. پس از اتمام دوران مدرسه، موکش در دانشگاه بمبئی در رشته مهندسی شیمی به تحصیل پرداخت. وی برای تحصیل در رشته MBA وارد دانشگاه استنفورد شد اما پس از یک سال دانشگاه را رها کرد تا به کسب‌وکار پدرش بپیوندد که در آن دوران به‌شدت در حال رشد بود.

 

سال‌های نخست زندگی حرفه‌ای
موکش در سال ۱۹۸۱ میلادی و زمانی که ۲۴ سال داشت، در شرکت پدرش، صنایع ریلاینس مشغول به کار شد و چندین کار ابتکاری برای شرکت ازجمله ادغام با شرکت‌های مختلفی ازجمله نساجی، پلی‌استر و صنایع پتروشیمی انجام داد. با این کار، ریلاینس در سطح جهانی گسترش پیدا کرد و سودآوری و تولید شرکت افزایش پیدا کرد به‌طوری‌که ظرفیت تولید شرکت از چند هزار تن، به بیش از ۱۲ میلیون تن در سال رسید و آرزوی دیروب‌هائی آمبانی برای گسترش کسب‌وکار در سطح جهانی به واقعیت پیوست.

آمبانی کمی بعد یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابراتی تاریخ هند را بانام "شرکت ارتباطات ریلاینس" تأسیس کرد. او این شرکت را با برادرش آنیل بنا کرد اما بعداً این دو برادر راه جداگانه‌ای با سهم یکسان از درآمد دنبال کردند. علاوه بر آن، شرکت ریلاینس با رهبری موکش، شرکت خرده‌فروشی ریلاینس "زنجیره فروشگاه‌های جدیدی” را راه‌اندازی کرد.

 

پالایشگاه جام‌نگر
موکش آمبانی در ادامه گسترش شرکت ریلاینس، پالایشگاه جام نگر را در شمال غربی هند در ایالت گجرات احداث کرد که به اولین پالایشگاه کاملاً خصوصی در هند و بزرگ‌ترین آن در جهان تبدیل شد. واحد نخست این پالایشگاه با ظرفیت ۶۶۰ هزار بشکه در روز در اواسط سال ۱۹۹۹ میلادی افتتاح شد و هم‌اکنون با ظرفیت پالایشی ۱ میلیون و ۲۴۰ هزار بشکه در روز، حدود یک‌چهارم از کل ظرفیت پالایشی کشور هند را به خود اختصاص داده است. پالایشگاه جام‌نگر علاوه بر تولید فرآورده‌های نفتی، محصولات پتروشیمی نیز تولید می‌کند. این مجتمع با بیش از ۳۱ کیلومترمربع مساحت، با برخورداری از بندری برای بارگیری فرآورده‌های نفتی معادل ۵۰ میلیون تن در سال طی ۳۶ ماه احداث گردید.

 

صنایع ریلاینس
شرکت ریلاینس بعد از پیوستن موکش آمبانی رشد چشمگیری را تجربه کرد. استراتژی او این بود که تمام واحدهای پارچه‌بافی این شرکت را به سمت فیبرهای پلی‌استر و پس‌ازآن به‌سوی تولید مواد پتروشیمی سوق دهد. او با این استراتژی توانست ۶۰ گونه جدید از مواد پتروشیمی را تولید کند که در حد استانداردهای جهانی باشند و ظرفیت تولید ریلاینس را از نیم میلیون تن در سال به ۱۲ میلیون تن برساند. موکش یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارتباطات و مخابرات هندوستان را در اختیار دارد هرچند مدیریت آن در اختیار برادرش آنیل است اما چون این شرکت جزوی از صنایع ریلاینس به شمار می‌آید، بسیاری از سیاست‌های کلان موکش را در دستور کار خود قرار داده است.

زندگینامه موکش آمبانی

موکش جزو مدیرانی است که به‌خوبی بر اساس تخصصی که دارد تجارت خود را گسترش می‌دهد. او طبق آموخته‌هایش در رشته مهندسی شیمی تغییرات بنیادی در محصولات ریلاینس به وجود آورد و همین تغییرات باعث رشد رویکرد جدید اقتصادی در شرکت خانوادگی‌شان شد.

در سال ۲۰۰۵ میلادی، شرکت ریلاینس بین آنیل و موکش تقسیم شد و آنیل مدیریت بخش‌های ارتباطات را بر عهده گرفت. در حال حاضر بخش تحت رهبری موکش آمبانی بانامReliance Industries  و بخش تحت مدیریت آنیل نیز بانام  Reliance ADA Group شناخته می‌شود.

 

زندگی خصوصی و فعالیت‌های دیگر
موکش آمبانی در سال ۱۹۸۵ میلادی با نیتا آمبانی (Nita Ambani)  ازدواج کرد و حاصل این ازدواج سه فرزند بانام‌های Akash، Isha و Anat Ambani هستند. نیتا آمبانی به همراه همسرش در سال ۲۰۱۰ بنیاد خیریه ریلاینس (Reliance Foundation)، یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات خیریه خصوصی در هند را افتتاح کرد و خود رئیس هیئت‌مدیره این بنیاد شد. او همچنین از اعضای هیئت‌مدیره صنایع ریلاینس نیز است. موکش آمبانی در سال ۲۰۰۷ میلادی ۱۵۰ میلیون دلار از دارایی‌اش را به همسرش نیتا بخشید.

موکش آمبانی با ۳۶ میلیون سهام، مالک بزرگ‌ترین سهام شرکت ریلاینس است. بعد از او، همسرش نیتا آمبانی با ۳۳ میلیون سهم دومین سهامدار این شرکت به‌حساب می‌آید.

موکش به همراه نیتا آمبانی مالک تیم کریکت Mumbai Indians نیز می‌باشند و در حال حاضر در یک برج ۲۷ طبقه در بمبئی بانام آنتیلیا زندگی می‌کنند. این برج با بیش از یک میلیارد دلار قیمت، یکی از گران‌قیمت‌ترین ساختمان‌هایی است که تابه‌حال ساخته‌شده است به‌طوری‌که ۶۰۰ نفر جهت تعمیرات و نگهداری آن، شبانه‌روز کار می‌کنند.

گران‌ترین خانه جهان

زندگینامه موکش آمبانی

 

جوایز و افتخارات
موکش آمبانی در طول دوران فعالیت خود افتخارات زیادی را کسب کرده است که ازجمله آن‌ها می‌توان به جایزه جهانی ارتباطات در سال ۲۰۰۴ با عنوان تأثیرگذارترین فرد درزمینه‌ی مخابرات و بهترین کارآفرین در سال ۲۰۱۰ اشاره کرد.

 28 خرداد 1397, 09:58 / هیچ وقت دیر نیست

همایش ها و سمینار ها

چگونه مهره مار داشته باشیم

30 مرداد 1397 ,admin
چگونه مهره مار داشته باشیم ؟ کیفیت زندگی ما

سمینار دکتر فرهنگ

11 مرداد 1397 ,admin
سمینار نگاه نو به زندگی و تغییردر نوع نگاه

تست بزرگ فن بیان و اجرای

28 تیر 1397 ,admin
زیــــرا..... اهمیت خوب حرف زدن را به

همایش بزرگ

10 تیر 1397 ,admin
همایش بزرگ اداب معاشرت و تربیت کودکان سنین

سمینار عشق واگیر دار

21 خرداد 1397 ,admin
  سمینار عشق واگیر دار   آنچه
دانلود فایل صوتی دکتر اسلامی

عادت ها ( لینک دانلود)

03 اسفند 1396 ,admin
         

25راه که ثروت

03 اسفند 1396 ,admin
   
دانلود فایل تصویری دکتر اسلامی

25راه که ثروت

10 اسفند 1396 ,admin

عادت ها (تصویری)

10 اسفند 1396 ,admin
up