ایران پرستیژ | موسسه خودنگاه شخصیت

پنج مرحله ی خوابیدن برای اینکه استراحت بهتری داشته باشید

هیچ چیز بهتر از نیم ساعت خواب اضافه در یک رختخواب گرم و نرم نیست.اما این را هم می دانید که ان ممکن است باعت خستگی شما شود؟

می دانم، ان برخلاف غریزه و روال معمول است.خواب بیشتر = خستگی بیشتر که به نظر منطقی نیست, اما به من گوش دهید.

بعد از اینکه تدریس خصوصی را شروع کردم،خوابم از حالت عادی خارج شد.بعضی شب ها فقط دو سه ساعت می خوابیدم ، درحالی که شب های دیگر ده ساعت می خوابیدم باز هم احساس خستگی می کردم.اگر بتوانید ارتباط ایجاد کنید این پنج مرحله به شما برای اینکه خواب بهتری داشته باشید کمک خواهد کرد.

5 مرحله خواب

5 مرحله اصلی برای خواب وجود دارد که شما در طول شب از ان عبور می کنید.برای شروع...

مرحله 1 در مرحله اول شما در حالتNREMهستید(حرکت سریع چشم). این حالت زمانی است که شما بین خواب و بیداری هستید.حالتی که شما احساس بیداری می کنید اما ذهن شما به خواب می رود.ماهیچه های شما احساس بیداری می کنند همچنین دچار یک حس هیپنوتیزم می شوید.

مرحله2 مرحله دوم زمانی است که شما وارد حالت سبکتری از خوابیدن می شوید.حدود نیمی از زمان خواب در مرحلهNREMمی گذرد.ان زمانی است که ماهیچه ها و ضربان قلب شما شروع به استراحت می کند و مغز شما کم کم به خواب می رود.

مرحله3و4 این دو مرحله به دلیل تاثیرات مشابهی که روی مغز شما دارند با هم ترکیب می شوند خواب بسیار اهسته نامیده می شود.این به عنوان عمیق ترین بخش چرخش خواب شناخته شده است و نباید در طول این مرحله بیدار شد. اگر شما به طور ناگهانی با حالت سستی از خواب بیدار شدید احتمالا این امواج خواب آهسته را تجربه کرده اید. دلیل دیگری که مرحلهSWSبسیار حیاتی این است که بدن در این مرحله در حال رشد است. هورمون های رشد ازاد می شوند،که برای التیامعضلات و بافت ها به کار می رود و اکسیژن و مواد غذایی را برای بدن تامین می کند.

نکته جالب:این ها مراحلی هستند که کودکان(یا بزرگسالان) هنگام خواب تجربه می کنند.

مرحله5 این اخرین مرحله از چرخه خواب است، و تنها مرحله ای که شماREM(حرکت سریع چشم )را تجربه می کنید.در حالیکه ماتنها۲۰درصداززمانخودرا در طولاینمرحلهصرفمی‌کنیم ،اینزمانیاستکهمغزبسیارفعالاست.این احتمالا مهم ترین مرحله است چون مغز را برای کارکرد روزانه اماده می کند.بیشتررویاهایمانیزدراینمرحلهنهاییازخواباتفاقمی‌افتندوامواجمغزیاین گونه به نظر می رسدکهمابیدارهستیم.

چگونه کیفیت خواب خود را بهبود بخشید

سوال اصلی این است که چطور ما واقعا بهتر بخوابیم ؟ من صدها دلار و چند ساعت را صرف آزمایش راه‌حل‌های مختلف کرده‌ام، و اینها بهترین نکاتی هستند که من برای کمک پیدا کرده‌ام.

1.جلوی نور ابی را بگیرید

در دنیای دیجیتالی امروز که ما زندگی می کنیم, علت اصلی ضعف کیفیت خواب به عنوان نور ابی شناخته شده است. تحقیقات نشان می دهد که ما متسط 10.5 ساعت از وقت خود را جلوی صفحه های نمایشگر هوشمند مثل تلویزیون، لپ تاپ هستیم.هر یک از این صفحات هوشمند نور ابی را از خود منتشر میکنند که هورمون خواب را سرکوب می کند.و باعث می شود مغز ما زمان استراحت احساس بیداری کند.

بهترین راه حل برای مقابله با این مسئله استفاده از عینک کامپیوتر در حین کار کردن یا 90 دقیقه قبل از خوابیدن است.

2. دمای اتاق خود را تنظیم کنید

متخصصان خواب نشان دادن که دمای 60 تا 75 درجه بهترین دما برای بهبود کیفیت خواب است.اتاق با دمای بالا باعث می شود شما خواب سبکتری داشته باشید.اگر شما یک هم خواب هم داشته باشید مشکل دوچندان می شود ،خوب من به شما چیلی پد را پیشنهاد می کنم.ان یک بسته خنک کننده است که شما زیر ملافه تختان قرار می دهید.بهترین حالت این است که ان را کنارتان قرار دهید که هم خوابتان را نیز اذیت نکنید.

بهینه سازی برای داشتن خوابREM

با توجه به اینکهREMمهمترین مرحله خوابیدن است ما باید زمان ان را بهینه سازی کنیم.مشخص شده‌است که چرخه خواب ما هر ۹۰ دقیقه یک مرحلهREMدارد.این بدان معناست که زمانی که شما می دانید کی می خواهید از خواب بیدار شوید مثلا 6 صبح ،شما باید این 90 دقیقه ها را در نظر بگیرید تا بفهمید چه موقع بخوابید.

اگر شما می خواهید 6 صبح بیدار شوید باید ساعت 10:30 یا 12 شب بخوابید تا این چرخه 90 دقیقه ای تنظیم شود.شما هم چنین می‌توانید از ماشین‌حساب خواب استفاده کنید تا این فرآیند را خودکار شود.

مراحل بعدی

امیدوارم این مقاله برای کسانی که به دنبال بهبود کیفیت خوابشان هستند چیز مفیدی باشد.به عنوان کسی که با بی خوابی دست و پنجه نرم می کند این نکات بسیار محترم هستند.

مانند بسیاری از شماها من هم به دنبال راه حل هایی برای بهبود کیفیت خواب خود بودم اما می توانم بگویم با توجه به تجربه شخصی خودم این مراحل تاثیر مثبتی روی خواب شما خواهد گذاشت و برای یکبار هم شده این کار را انجام دهید.توصیه من این است که حداقل یکی از این نکات را امتحان کنید.

هنگامی که به تاثیرات مثبت در خواب خود توجه کردید، می‌توانید یکی دیگر را امتحان کنید و به همین ترتیب.

منبع: pickthebrain.com
17 اردیبهشت 1397, 15:43 / تحقیقات و مقالات

همایش ها و سمینار ها

چگونه مهره مار داشته باشیم

30 مرداد 1397 ,admin
چگونه مهره مار داشته باشیم ؟ کیفیت زندگی ما

سمینار دکتر فرهنگ

11 مرداد 1397 ,admin
سمینار نگاه نو به زندگی و تغییردر نوع نگاه

تست بزرگ فن بیان و اجرای

28 تیر 1397 ,admin
زیــــرا..... اهمیت خوب حرف زدن را به

همایش بزرگ

10 تیر 1397 ,admin
همایش بزرگ اداب معاشرت و تربیت کودکان سنین

سمینار عشق واگیر دار

21 خرداد 1397 ,admin
  سمینار عشق واگیر دار   آنچه
دانلود فایل صوتی دکتر اسلامی

عادت ها ( لینک دانلود)

03 اسفند 1396 ,admin
         

25راه که ثروت

03 اسفند 1396 ,admin
   
دانلود فایل تصویری دکتر اسلامی

25راه که ثروت

10 اسفند 1396 ,admin

عادت ها (تصویری)

10 اسفند 1396 ,admin
up