ایران پرستیژ | موسسه خودنگاه شخصیت

8 راه برای بهبود سرعت خواندن و درک مطلب

جمع اوری اطلاعات و دانش برای موفقیت بسیار مهم است . اما امروزه اینطور نیست، سرعت زندگی بسیار بالاست در حالی که ما هنوز اطلاعاتی را دریافت می کنیم که در حال منسوخ شدن هستند.

بنابراین ما باید سرعت یادگیری مان را بالا ببریم و موثرترین راه برای انجام این کار بهبود مهارت خواندن و درک مطلب است که به نظم احتیاج دارد.

در اینجا به 8 تمرین برای سرعت بخشیدن به مهارت خواندن و درک مطلب اشاره شده است.

1.اندازه کار را بدانیم

یک استراتژیست باشید و کاری را که می خواهید انجام دهید را ارزیابی کنید.اول متن را نگاه کنید تا نکات مهم ان را پیدا کنید. نگاهی به عنوان ها و زیر عنوان ها بیندازید. اولین و اخرین پاراگراف از چند فصل را بخوانید. تا با سبک نویسنده اشنا شوید.

اگر بتوانید ایده اصلی مطلبی که می خواهید بخوانید را درک کنید شروع خوبی خواهید داشت.

2.سوال بپرسید

همان طور که متن را می خوانید سوالاتی را که به دنبال جواب ان هستید را برای خود مطرح کنید.سپس به دنبال یافتن پاسخ سوالات باشید . بیشتر روی علاقه ها و انچه که در مطلب به دنبال ان هستید تمرکز کنید و از اطلاعات بی ربط صرفه نظر کنید.

اینکه هر انچه می خواهید را به یاد بیاورید غیر ممکن است پس به دنبال این باشید که چه چیزی از متن می خواهید.

3.مطالعه ذهنی

هنگامی که کودکان برای اولین بار شروع به خواندن می کنند کلمات را اهسته و به نرمی نجوا می کنند.در سطح بعدی بی صدا می خوانند اما هنوز لب های خود را تکان می دهند گویی کلمات را می گویند.گفتن کلمات در ذهن را مطالعه ذهنی می گویند.

 

با این حال مطالعه ذهنی به ما اجازه سریع خواندن را نمی دهد زیرا ما می توانیم به همان سرعتی که صحبت می کنیم پیش می رویم. میانگین نرخ صحبت حدود ۱۵۰ کلمه در دقیقه است ، در حالی که متوسط سرعت خواندن حدود ۲۰۰ - ۳۰۰ کلمه در دقیقه است.

پس برای سرعت در خواندن باید بی صدا بخوانید.چطور؟ هنگام خواندن به موسیقی کمک کنید این کار خیلی کمک می کند.در ابتدا درک مطلب شما بالا می رود اما تمرکز شما را بالا می برد.همین حواس پرتی هنگام گوش کردن موسیقی تمرکز شما را بالاتر می برد سرعت شما بیشتر می شود.

4.یک گروه از کلمات را بخوانید

بچه ها خواندن را با هجاها شروع می کنند.و بعد ان ها تبدیل به کلمات برای درک جملات تبدیل می شوند.ما اغلب در انجا توقف می کنیم. اما یک سطح دیگری هم وجود دارد.درک یک گروه از کلمات در ان واحد.و اینطوری شروع می شود:

یک مداد بردارید و صفحه ر به سه ستون تقسیم کنید و هر کدام از ان ها 2 تا 4 کلمه در هر سطر دارد. سعی کنید ان ها را با هم بخوانید و از یک ستون به ستون بعدی بروید. این کار راحت تر از ان است که فکرش را کنید.زمانی که در این کار ماهر شوید دیگر نیازی به ستون کشیدن ندارید. اکنون به جای خواندن جداگانه کلمات ، شما در حال خواندن گروهی از کلمات هستید.

5.از یک اشاره گر استفاده کنید

به یاد داشته باشید مانند بچه ها چگونه هنگام خواندن از انگشت برای دنبال کردن جملات استفاده کنیم.این روش برای بزرگسالان نیز روشی ساده برای افزایش سرعت خواندن می باشد.

انگشت شما نه تنها به تمرکز کردن کمک می کند بلکه باعث سرعت در خواندن نیز می شود.

6.دایره لغات خود را بزرگ کنید

ندانستن معانی مختلف یک کلمه سرعت کار شما را بسیار پایین می آورد هرچه دایره لغاتتان بزرگتر باشد کارتان راحتتر است چون لازم نیست مدام دنبال معانی بگردید هرزمان وقت خالی داشتید معانی متفاوت را تمرین کنید اینکار هم قدرت مطالعه تان را افزایش میدهد و هم میزان اطلاعات عمومی شما را بالا میبرد.

7.بازی یادآوری را انجام دهید

بعد از خواندن یک پاراگراف یا متن چند لحظه صبر کنید و به چیزی که خوانده اید فکر کنید و چند کلمه مهم را بنویسید.

 

8. اهداف را تعیین کنید و روش تان را ادامه دهید

سعی کنید دائما بخش هایی را که کلمات مشابه دارند را بخوانید و سعی کنید سرعتتان را افزایش دهید. اساس کارتان را با این کار شروع کنید که هر دقیقه چند صفحه یا کلمه می خوانید و هدفتان این باشد که چقدر می توانید سرعت خواندن کلمات را در هر دقیقه افزایش دهید.

توسعه مهارت های خواندن کلیدی است برای رسیدن به رشد ذهنی شما. شما باید تعادل را حفظ کنید تا به موفقیت برسید.

 منبع: theutopianlife.com
25 اردیبهشت 1397, 07:42 / تحقیقات و مقالات

همایش ها و سمینار ها

چگونه مهره مار داشته باشیم

30 مرداد 1397 ,admin
چگونه مهره مار داشته باشیم ؟ کیفیت زندگی ما

سمینار دکتر فرهنگ

11 مرداد 1397 ,admin
سمینار نگاه نو به زندگی و تغییردر نوع نگاه

تست بزرگ فن بیان و اجرای

28 تیر 1397 ,admin
زیــــرا..... اهمیت خوب حرف زدن را به

همایش بزرگ

10 تیر 1397 ,admin
همایش بزرگ اداب معاشرت و تربیت کودکان سنین

سمینار عشق واگیر دار

21 خرداد 1397 ,admin
  سمینار عشق واگیر دار   آنچه
دانلود فایل صوتی دکتر اسلامی

عادت ها ( لینک دانلود)

03 اسفند 1396 ,admin
         

25راه که ثروت

03 اسفند 1396 ,admin
   
دانلود فایل تصویری دکتر اسلامی

25راه که ثروت

10 اسفند 1396 ,admin

عادت ها (تصویری)

10 اسفند 1396 ,admin
up