ایران پرستیژ | موسسه خودنگاه شخصیت

ترس از سخنرانی در جمع


ایا شما از صحبت کردن در جمع ترس دارید؟ من پیشنهاد می کنم با خواندن این مقاله این ترس شما از بین می رود.من همین ترس را برای مدت طولانی داشتم. در حقیقت چیز غیر عادی نیست. مطالعات نشان می دهد ترس از صحبت کردن در ملا عام چیزی بالاتر از ترس از مرگ می باشد. به عبارت دیگر برخیاز مردم ترجیح م دندبمیرندت درجمع صحبت کنند. شاید برای بسیاری از شما این ترس کمی افراطی باشد اما اگر زمانی که در مقابل مردم صحبت می کنید عصبی، لرزان و خیس عرق می شوید درست مثل دیوانه ها ، ان وقت شما می بینید که، حداقل در ان زمان این ترس قابل فهم است.

من به یاد دارم که به طرز وحشتناکی از صحبت کردن در جمع می ترسیدم و پاهایم سست می شد. و زمانی که شروع به حرف زدن می کردم لب هایم به لرزه می افتادند. به دائما به عقب و جلو حرکت می کردم و با دست هایم کارهای عجیب و غریب در می اوردم. با کسی ارتباط چشمی هنگام صحبت کردن برقرار نمی کردم مگر اینکه چهره ای خندان پیدا می کردم و سپس تنها به او خیره می شدم.

ایا تجربه این چیزها را داشته اید؟ این دقیقا بهترین تجربه ای نیست که ما باید داشته باشیم؟ خوشبختانه راهی برای غلبه بر ترس از صحبت کردن درعموم وجود دارد. من توانستم براین ترس غلبه کنم و یک روز با اعتماد به نفس بالا جلوی حضار صحبت کنم. راه های زیادی برای غلبه برترس وجود دارد اما من در اینجا تنها راهی را که من توانستم با ان بر ترسم غلبه کنم را برای شما توضیح می دهم. اکنون برای کسانی که دچار این ترس شده اند یک کمک کامل حرفه ای نیاز است.

چگونه بر ترس صحبت کردن در عموم غلبه کنیم

1.اول دلیل ترس را بفهمیم

اولین قدم برای غلبه بر ترس این است که بدانیم در وهله اول چرا این ترس به وجود امده است. دلیل اصلی ترس از دستپاچگی و خجالت کشیدن است. این شامل خنده، سر به سر گذاشتن یا انجام هر کار احمقانه ای و اینکه قضاوت حضار را داشته باشید. ایا شما وقتی که در اتاقتان تنها هستید عصبی می شوید؟ احتمالا نه. این حس عصبانیت زمانی به شما دست می دهد که افراد دیگری هم وجود دارند که شما را قضاوت می کنند .

اینکه دلیل ترس در مقابل دیگران را بدانید به شما برای غلبه کردن بر ان کمک می کند. زمانی که این ترس اشکار شود می توانید بر ان غلبه کنید. همچنین ایت ترس ممکن است ناشی از تجربیات تلخی باشد که شما از گذشته داشته اید. در هر صورت برای بیشتر مردم این ترس ناشی از ان است که دیگران درباره ان ها چه فکری می کنند.

2.طرز فکر خود را تغییر دهید.

برای غلبه ترس هایتان شما باید طرز فکر خود را تغییر دهید. به جای اینکه فکر کنید دیگران درباره شما چه فکری می کنند به این فکر کنید که چگوته می توانید پیام خود را به بهترین شکل به دیگران انتقال دهید. در این صورت شما می توانید بر ترس خود غلبه کنید.

3.تمرین

اگر چه ممکن است شما باوجود اینکه چندین سخنرانی داشته اید باز هم دچار استرس و عصبانیت شوید ، هر چه بیشتر این کار را انجام دهید برای شما اسان تر می شود. وقتی تمرین می‌کنید، بهتر است جلوی یک گروه پشتیبان از مردم آن را انجام دهید.اگرچه این کار سخنرانی در عموم را اسان نمی کند اما می تواند اعتماد به نفس شما را بالا ببرد. شما می توانید به باشگاه محل زندگیتان بروید و در انجا فرصت تمرین کردن در مقابل افراد را پیدا می کنید تا اعتماد به نفس خود را بالا ببرید و یک سخنور شوید.

روشی که من با ان توانستم بر ترسم غلبه کنم در دو مرحله انجام شد.اولین مرحله، مرحله" من اهمیت نمی دهم" . در دبیرستان برای گرفتن نمره الف در کلاس سخنرانی (که ما لازم بود که ان را بگیریم) من مجبور بودم در گروه بحث و سخنرانی کنم. ازنجا که نمره برایم بسیار اهمیت داشت همیشه از سخنرانی کردن در جمع می ترسیدم.

از انجایی که تنها هدف من این بود که نمره الف بگیرم ، هیچ اهمیتی به برنده شدن در هیچ بحثی را نمی دادم. به دلیل همین طرز فکر هنگام صحبت کردن در جمع دچار استرس می شدم. حتی یادم می رفت درباره چه چیزی صحبتکردم زیرا به تنها چیزی که فکر می کردم گرفتن نمره الف بود و به هیچ چیز دیگری اهمیت نمی دادم.

ایا اینکه اهمیت ندهید بهترین راه است؟ البته که نه، اما به من کمک کرد. این مرحله اول بود. اما مرحله بعدی در شغل فروش من به عنوان مربی اتفاق افتاد. شغل من تحریک و جذب افراد بود. اگر به این که مردم درباره تو چه فکری میکنند تمرکز می کردی کار را برای تو مشکل می کرد. در نهایت من به اینکه چه فکری می کنم تمرکز نکردم و بیشتر وقت خودم را به تمرکز روی مخاطب هایم داشتم.

به جای اینکه به این فکر کنم که "اگر خرابکاری کنم چه ی شود" به این فکر می کردم که "چگونه می توانم به بهترین شکل روی مردم تمرکز کنم؟" این دو سوال کاملا متفاوت است. یک سوال شما را در طرز فکر ترس قرار می‌دهد در حالی که دیگری شما را در طرز فکر قدرت قرار می‌دهد.

برای غلبه بر ترس در مقابل عموم شما به طرز فکر درست و تمرین نیاز دارید. اول شما جلوی افرادی که شما را حمایت می کنند شروع به سخنرانی کنید. مثلا شما می توانید جلوی ایینه با مخاطبان خیالی خود صحبت کنید.در هر فرصتی برای سخنرانی کردن داوطلب شوید با این کار مهارت شکا در سخنرانی بالا می رود.

بعد از انکه احساس کردید در سخنرانی مهارت پیدا کرده اید. این سوال را از خودتان بپرسید که چگونه می توانم سخنرانی مفیدتری داشته باشم. ترس شما از صحبت درعموم به شدت کاهش خواهد یافت ، زیرا تمرکز تان بیشتر بر روی حضار خواهد بود.امیدوارم حتی اگر ترسی در شما وجود دارد ان ترس تبدیل به هیجان شود.موفق باشید.

منبع: motivationalwellbeing.com
26 اردیبهشت 1397, 10:49 / تحقیقات و مقالات

همایش ها و سمینار ها

چگونه مهره مار داشته باشیم

30 مرداد 1397 ,admin
چگونه مهره مار داشته باشیم ؟ کیفیت زندگی ما

سمینار دکتر فرهنگ

11 مرداد 1397 ,admin
سمینار نگاه نو به زندگی و تغییردر نوع نگاه

تست بزرگ فن بیان و اجرای

28 تیر 1397 ,admin
زیــــرا..... اهمیت خوب حرف زدن را به

همایش بزرگ

10 تیر 1397 ,admin
همایش بزرگ اداب معاشرت و تربیت کودکان سنین

سمینار عشق واگیر دار

21 خرداد 1397 ,admin
  سمینار عشق واگیر دار   آنچه
دانلود فایل صوتی دکتر اسلامی

عادت ها ( لینک دانلود)

03 اسفند 1396 ,admin
         

25راه که ثروت

03 اسفند 1396 ,admin
   
دانلود فایل تصویری دکتر اسلامی

25راه که ثروت

10 اسفند 1396 ,admin

عادت ها (تصویری)

10 اسفند 1396 ,admin
up