ایران پرستیژ | موسسه خودنگاه شخصیت

تاثیر رنگ روی طعم و مزه

 ایا بین رنگ و طعم رابطه ای وجود دارد؟ ما به دو مطالعه که بر روی این موضوع تاثیر دارد می پردازیم.

طبق مطالعه گزارش شده در مجله مطالعات حسی در سال 2012 نشان داده شده است که،غذا ها با توجه به ویژگی های ظرفی که در ان چیده می شوند متفاوت دیده می شوند.

بتینا پیکوراس-فیزمن از دانشگاه پلی‌تکنیک والنسیا ( اسپانیا ) و چارلز اسپنس دردانشگاه آکسفورد ( انگلستان ) یک ازمایش روی 57 شرکت کننده انجام دادند که از انها خواستند یک نوع شکلات داغ رادر چهار فنجان پلاستیکی متفاوت ارزیابی کنند. فنجان های هم اندازه با رنگ های متفاوت شامل: سفید، کرم، قرمز، نارنجی که داخل همه انها سفید بود.انها به این نتیجه رسیدند که برای شرکت کنندگان شکلات هایی که در فنجان های نارنجی و کرم رنگ بود مزه بهتری نسبت به شکلات ها در فنجان های سفید و قرمز داشت.

اگر چه شرکت کنندگان این شکلات را در یک فنجان کرم رنگ کمی شیرین تر و معطر تر نشان دادند اما مزه شیرینی ان، نسبت به طعم کاکائو، و همچنین عطر(بو) ان کمتر تحت تاثیر رنگ فنجان می باشد.

طبق مطالعات بتینا پیکوراس-فیزمن :

رنگ ظروفی که در آن غذا و نوشیدنی سرو می‌شود می‌تواند برخی از ویژگی‌هایی چون مزه و بو را افزایش دهد.هیچ قانونی وجود ندارد که ثابت کند طعم وعطر در یک فنجان با رنگ و شکل خاص افزایش پیدا کند. در واقع این تفاوت ها بستگی به نوع غذا دارد اما حقیقت این است که باید به تاثیر رنگ ها توجه داشته باشیم زیرا رنگ ظروف پتانسیلی بیشتر از انچه که تصور می کنیم دارد.

مقاله این محققان و همچنین خلاصه مطالعات قبلی ،تاثیر ظروف بر روی ویژگیهای حسی مثل طعم و بو غذا و نوشیدنی را تایید کردند.برای مثال طعم لیمو در قوطی های زرد رنگ نسبت به نوشیدنی ها در ظروف با رنگ سر مثل ابی بیشتر ترجیح داده می شود. نوشیدنی ها در ظرف صورتی شیرین تر به نظر می ایند. خامه توت‌فرنگی روی یک بشقاب سفید به نظر بهتر از یک بشقاب سیاه می‌رسید. قهوه در بسته‌بندی قهوه‌ای با طعم و رایحه قوی‌تری همراه می باشد.

رنگ نارنجی

طبق مطالعاتی در مجله تحقیقات مصرف کننده در سال 2007 نشان داده شد که تاثیر رنگ نوشیدنی ها می تواند روی طعم بیشتر از کیفیت و قیمت ان باشد. جو اندرا از دانشگاه بریتیش کلمبیا و جوزف آلبا از دانشگاه فلوریدا ویژگی های فنجان های اب پرتقال را با تیره کردن با رنگ خوراکی ، شیرین کردن با شکر و زدن برچسب تجاری تغییر داد.

تحقیقات نشان داده است که رنگ ابمیوه روی مزه ان تاثیر بسزایی دارد. شرکت کنندگان هیچ تفاوتی بین دو فنجان اب پرتقال با یک نوعی رنگ خوراکی مصنوعی احساس نکردند و همان گروه نتوانستند تفاوتی بین طعم فنجان ها با یک نوع رنگ و شیرینی احساس کنند. نام برند روی انتخاب افراد تاثیر می گذارد اما هیچ گونه تاثیری بر درک انها از مزه محصول ندارد.

محققان اینگونه توضیح می دهند که:

تبعیض ادراکی اساس انتخاب منطقی در بسیاری از مقوله‌های محصولات به ندرت در مطالعات درباره مصرف‌کننده مورد بررسی قرار می‌گیرد. تحقیق حاضر تبعیض را مورد بررسی قرار می دهد که به توانایی مصرف کنندگان در تشخیص تفاوت محصولات ویا فقدان ان می پردازد.

بعید به نظر می رسد که مصرف کنندگان رنگ را به عنوان پایه ای برای تشخیص تفاوت ندانند. علاوه براین مصرف کنندگان ما تحت تاثیر رنگ می باشند و کمتر تحت تاثیر برند و قیمت قرار گرفتند .

منبع: psyarticles.com


12 خرداد 1397, 10:05 / تحقیقات و مقالات

همایش ها و سمینار ها

چگونه مهره مار داشته باشیم

30 مرداد 1397 ,admin
چگونه مهره مار داشته باشیم ؟ کیفیت زندگی ما

سمینار دکتر فرهنگ

11 مرداد 1397 ,admin
سمینار نگاه نو به زندگی و تغییردر نوع نگاه

تست بزرگ فن بیان و اجرای

28 تیر 1397 ,admin
زیــــرا..... اهمیت خوب حرف زدن را به

همایش بزرگ

10 تیر 1397 ,admin
همایش بزرگ اداب معاشرت و تربیت کودکان سنین

سمینار عشق واگیر دار

21 خرداد 1397 ,admin
  سمینار عشق واگیر دار   آنچه
دانلود فایل صوتی دکتر اسلامی

عادت ها ( لینک دانلود)

03 اسفند 1396 ,admin
         

25راه که ثروت

03 اسفند 1396 ,admin
   
دانلود فایل تصویری دکتر اسلامی

25راه که ثروت

10 اسفند 1396 ,admin

عادت ها (تصویری)

10 اسفند 1396 ,admin
up