ایران پرستیژ | موسسه خودنگاه شخصیت

روانشناسی پول

چگونه مغز خود را از خرج کردن به سمت پس انداز کردن متمرکز کنیم.

زمانیکه شما دچار مشکلات مالی هستید همه چیز برایتان مشکل می شود. تنها کاری که  میخواهید انجام دهید این است که یک چیز مناسب برای خود بخرید. درسته؟خرید می تواند باعث ایجاد حس لذت بخشی در مغز شما شود که ترک عادت خرید کردن را مشکل می کند. در اینجا به شما یاد خواهیم داد که چطور مغز خود را برای پس انداز کردن متقاعد کنیم.

خوتان را مشغول کنید

اولین چیزی که باید بدانید این است که بیهوده خرید کردن زمانی اتفاق می افتد که شما خسته و ناراحت هستید. اینکه حواس خودتان را پرت کنید و خودتان را مشغول کنید می تواند پادزهری برای هر دو این چیزها باشد. بهترین راه برای پر کردن وقت خود پیدا کردن یک سرگرمی جدید و ارزان است. شما ممکن است با سوزن کاری، نقاشی ، ساخت مدل یا کار دیگر سرگرم شوید زمانی که مشغول هستید کمتر خسته می شوید. این کار باعث می شود حواس شما از خرج کردن پولتان پرت شود.

درباره سرگرمی های خود تجدید نظر کنید

برای اغلب مردم هیچ راهی بهتر از این نیست که یک شب با دوستانشان در بیرون شهر بگذرانند و لذت ببرند. اگرچه اینکار بسیار سرگرم کننده می باشد اما هزینه ان بالا می باشد. و حتی می تواند به سلامتی شما اسیب برساند.درمورد سرگرمی هایتان تجدید نظری داشته باشید. با مجبور نیستید با هزینه کردن برای خود زمان خوبی را بسازید. ما می توانید با دعوت کردن دوستانتانبه صرف نوشیدنی هم در هزینه هایتان صرفه جویی کنید و هم  زمان خوبی را برای خود بسازید. تماشای فیلم در تلویزیون ، بازی در پارک محل خود، پیدا کردن یک مکان ارام برای گپ زدن چیزهای جالبی هستند که می توانید بدون هزینه زیادی انجام دهید.  

بودجه بندی کردن

اغلب ولخرجی ها به این دلیل می باشد که شما واقعا نمی دانید چقدر پول خرج کرده اید. شما باید با توجه به پولی که هر ماه دریافت می کنید بودجه بندی کنید.  شما باید هزینه های ماهانه مانند قبوض، اجاره ، وام مسکن و چنین اقلامی را مد نظر بگیرید. دقت کنید که این هزینه ها به صورت خودکار پرداخت شود تا هرگز انها را فراموش نکنیدوپولی که باقی می ماند بودجه شما برای خرج کردن می باشد. شما می توانید یک برنامه روی گوشی خود نصب کنید تا پی گیر مخارج خود باشید. زمانی که متوجه می شوید چقدر پول دارید می توانید جلوی خرج اضافه خود را بگیرید. همچنین می‌توانید یک بدهی مستقیم را نیز تنظیم کنید که به محض دریافت پول از حساب بانکی شما به حساب پس‌انداز شما واریز ‌شود .

همیشه پول نقد بپردازید

یک ترفند برای جلوگیری از ولخرجی استفاده نکردن از کارت های اعتباری می باشد. در ابتدای هفته یک مقدار پول نقد بردارید و از ان برای تمام مخارج خود استفاده کنید. و به این ترتیب شما عملا می بینید که چطور پولتان را خرج می کنید. زمانی که از کارت استفاده می کنید خودتان را گول می زنید که پول نقد نیست وهمان در ذهن شما شکل می گیرد. استفاده از پول نقد محدودیت بیشتری برای شما ایجاد می کند در این صورت نمی توانید زیاد خرید کنید چراکه پول زیادی با خود حمل نمی کنید. همچنین اگرپولی را که برای کل هفته تان کنار گذاشتید را خرج کنید مجبور میشوید تا اخرهفته جلوی خرجتان را بگیرید.

راه های زیادی برای جلوگیری از ولخرجی وجود دارد. اما همیشه این خطر وجود دارد که شما دوباره همان کار را تکرار کنید. با استفاده از این حقه ها شما می توانید هر زمان که می خواهید در مخارج خود صرفه جویی کنید.   

منبع: psyarticles.com


13 خرداد 1397, 12:32 / تحقیقات و مقالات

همایش ها و سمینار ها

چگونه مهره مار داشته باشیم

30 مرداد 1397 ,admin
چگونه مهره مار داشته باشیم ؟ کیفیت زندگی ما

سمینار دکتر فرهنگ

11 مرداد 1397 ,admin
سمینار نگاه نو به زندگی و تغییردر نوع نگاه

تست بزرگ فن بیان و اجرای

28 تیر 1397 ,admin
زیــــرا..... اهمیت خوب حرف زدن را به

همایش بزرگ

10 تیر 1397 ,admin
همایش بزرگ اداب معاشرت و تربیت کودکان سنین

سمینار عشق واگیر دار

21 خرداد 1397 ,admin
  سمینار عشق واگیر دار   آنچه
دانلود فایل صوتی دکتر اسلامی

عادت ها ( لینک دانلود)

03 اسفند 1396 ,admin
         

25راه که ثروت

03 اسفند 1396 ,admin
   
دانلود فایل تصویری دکتر اسلامی

25راه که ثروت

10 اسفند 1396 ,admin

عادت ها (تصویری)

10 اسفند 1396 ,admin
up