ایران پرستیژ | موسسه خودنگاه شخصیت

تصمیم گیری و حل مسئله


شما می‌توانید هر تصمیمی را برای حل یک مشکل بگیرید - در واقع هر نوع کار فکری می‌تواند حل مساله نامیده شود.

 

به طور سنتی، و به خصوص در تحقیقات و آموزش، یک مشکل به روش بسیار محدودتری تعریف شده‌است - به عنوان یک سری از شرایط که تنها یک پاسخ صحیح وجود دارد.

 

به عنوان مثال، در تست‌های هوش یا مسایل ریاضی که معمولا در مدرسه تعیین می‌شوند یک پاسخ صحیح است که توسط ازمونگر مشخص می شود و هر واکنش دیگری اشتباه تلقی می‌شود - حتی اگر یک توضیح قابل قبول و منطقی برای یک پاسخ جایگزین ارائه شود.

 

در بسیاری از موارد این نوع حل مسئله کاملا متفاوت از "دنیای واقعی" مشاغل تجاری است که حتی اگر یک پاسخ درست وجود داشته باشد، معلم هرگز به شما چیزی نمی گوید. در کسب و کار تاکید بر پاسخی است که:

کاربردی

سودمند

مقرون‌به‌صرفه است

و غیره

 

به عبارت دیگر، چنین چیزی در کسب‌وکار به عنوان یک پاسخ صحیح یا غلط وجود ندارد - تنها چیزی که به نظر می‌رسد این است که بهترین شرایط زمانی است که آن‌ها در آن زمان ظاهر می‌شوند.

جستجوی راه‌حل‌ها - ازمون و خطا

 

این تنها کیفیت تصمیم‌گیری نیست که مهم می باشد بلکه در وهله اول دامنه راه‌حل‌های ممکن تولید شده است. به عنوان مثال ، خلاقیت نقش مهمی در ارائه این راه‌حل‌ها ایفا می‌کند.

 

این جستجوی راه‌حل، بخش بنیادی  حل مساله است. بارون می‌گوید که یک مشکل زمانی بروز می‌کند که یک فرد هدفی برای رسیدن دارد اما نمی‌داند چگونه به آن دست یابد. …

 

ساده‌ترین راه برای انجام این رفتار انجام ازمون و خطا است. اول از همه شما یک راه را امتحان کنید، و اگر به نتیجه نرسیدید، ازمون دیگری را امتحان کنید. مانند شناختن راه خود  در اطراف یک شهر نا آشنا یا راهروهای پر پیچ و خم در یک دانشگاه یا مجموعه بزرگ دفتر.

شما می توانید استدلال کنید که حل تمام مشکلات ازمون و خطا در این نوع است چرا که شامل:

در جستجوی راه‌حل‌های ممکن

مدرکی برای این که آیا به شما امکان میدهد تا به اهداف خود دست پیدا کنید یا خیر

 

برخی از این احتمالات را می توان نادیده گرفت .

 

در این نوع رویکرد فرض می شود که فرآیند آزمون و خطا تقریبا تصادفی است. در شرایطی مانند، در دادگاه همپتون، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد بهترین راه برای خارج شدن از آن چیست: انتخاب تصادفی به اندازه هر چیز دیگری خوب است.

 

به طور معمول ، این مورد زمانی است که شما کاملا برای وضعیتی مثل یک شهر جدید یا یک ساختمان ناآشنا، کاملا تازه وارد هستید.

با این حال، واضح است که:

 

این روش بسیار موثری برای حل بسیاری از مشکلات نیست ، زیرا از طریق تمام گزینه‌های ممکن، کنترل زیادی دارد - به عنوان یک روش عملی  تنها زمانی ارزش دارد که دامنه بسیار کمی از جایگزین‌ها وجود داشته باشد.

 

در بسیاری از شرایط زندگی واقعی ، داشتن یک انتخاب عواقبی دارد - به عنوان مثال می تواند برای خرید یک یا چند سهام بسیار اشتباه هزینه کند.

 

آزمون و خطا شامل هوش یا خلاقیت نیست - ما این توانایی‌های ذهنی را دقیقا به این دلیل تکامل داده ایم که منجر به حل مساله خیلی موثرتر از آزمون و خطا می‌شوند.

 

در نهایت، البته، مردم این گونه رفتار نمی‌کنند.

 

با در نظر گرفتن مثال‌های یک کالج یا یک شهر جدید، چیزی که در عمل اتفاق می‌افتد این است که شما به زودی یک نقشه ذهنی از چیدمان یا الگوی خیابان در ذهن خود ایجاد می‌کنید.

 

به جای اینکه مجبور شوید به طور فیزیکی یک مسیر را امتحان کنید، می‌توانید این کار را در ذهن خود انجام دهید و تنها بعد از این که تصمیم گرفتید یک مسیر ویژه را انتخاب کنید ، بهترین مسیر را انتخاب کنید. این نوع کار برای حل مسئله  یک روش رایج برای دستیابی به یک راه‌حل در یک مد آگاهانه است. شما می‌توانید با استفاده از روش های کمکی دیگر دریک فرآیند – مانند نمودارها، نقشه‌ها و غیره جلوتر بروید: مدل‌سازی تصمیم‌گیری در یک مفهوم بسیار ابتدایی.

 

با این حال ، آنچه جالبه این است که شما به زودی حتی بیشتر از یک آزمون ذهنی و خطا در مسیر ناخودآگاه تصمیم می‌گیرید.

 

برای توضیح این موضوع، باید به یک نقشه ذهنی آگاه فکر کنید که با قدم زدن در اطراف شهر یا کالج آموخته و سپس متوجه می‌شوید که می توانید نقاط ضعف نقشه را درست کنید. شما ممکن است قبل از این هرگز به اتاق C۲۰۳ نرفته باشید اما زمانی که  مسیر را می‌دانید، متوجه می شید برای رفتن به اتاق C200  راه زیادی نیست امابرای رفتن به اتاق 203  راه زیاد است.

علاوه بر این ، شما احتمالا بدون استفاده از چیزی به جز نقشه درون ذهن هشیار خود به آنجا خواهید رسید. هنگامی که به اندازه کافی با یک چیدمان آشنا شدید، نقشه به ذهن ناخودآگاه شما تبدیل می‌شود و شما بدون توجه به آن به اطراف حرکت می‌کنید.

 

یک ویژگی جالب دیگر این فرآیند این است که می‌تواند زمان قابل‌توجهی برای تحقق آن داشته باشد.

چندین بار مدت زمان زیادی شما برای حل یک مشکل فکر کرده اید شاید نگران این باشید که راه حل شما به موفقیت نرسد. سپس کمی بعد، شاید ساعت‌ها یا حتی روزها، در زمانی که حتی به مشکل فکر نمی‌کنید -  ببینید، پاسخی به ذهنتان می‌آید، گویی از جایی که نمی دانید کجاست.   

منبع: bestbooks.biz

 

 

 

 

 

 

 
19 خرداد 1397, 09:35 / تحقیقات و مقالات

همایش ها و سمینار ها

چگونه مهره مار داشته باشیم

30 مرداد 1397 ,admin
چگونه مهره مار داشته باشیم ؟ کیفیت زندگی ما

سمینار دکتر فرهنگ

11 مرداد 1397 ,admin
سمینار نگاه نو به زندگی و تغییردر نوع نگاه

تست بزرگ فن بیان و اجرای

28 تیر 1397 ,admin
زیــــرا..... اهمیت خوب حرف زدن را به

همایش بزرگ

10 تیر 1397 ,admin
همایش بزرگ اداب معاشرت و تربیت کودکان سنین

سمینار عشق واگیر دار

21 خرداد 1397 ,admin
  سمینار عشق واگیر دار   آنچه
دانلود فایل صوتی دکتر اسلامی

عادت ها ( لینک دانلود)

03 اسفند 1396 ,admin
         

25راه که ثروت

03 اسفند 1396 ,admin
   
دانلود فایل تصویری دکتر اسلامی

25راه که ثروت

10 اسفند 1396 ,admin

عادت ها (تصویری)

10 اسفند 1396 ,admin
up