ایران پرستیژ | موسسه خودنگاه شخصیت

ایا واقعا افسردگی رو به افزایش است؟اگر اینطور است ،چرا؟

اگر به امار افسردگی در طول چند سال اخیر نگاه کنیم شاهد روند نگران کننده ای هستیم. در سال 2005 نیز روند افسردگی به طرز هشدار دهنده ای رو به افزایش رفته است. اگر این روند همچنان ادامه پیدا کند ،به نظر می رسد که تفریبا تمام مردم جهان از افسردگی و نوعی اختلال اضطراب رنج می برند. که این خوب نیست. به نظر می رسد علوم روانپزشکی در طول این سال ها کمتر به این موضوع پرداخته است . نظریه های زیادی درباره علت بروز این مشکل مطرح شده است اما هنوز هیچ اتفاق نظری وجود ندارد. برخی هنوز باور ندارند که این یک مساله اساسی می باشد، و ان را به افزایش اماری بهبود تشخیص و تغییر فرهنگی نسبت داده اند. خوب اگر اینگونه ادامه پیدا کند ، چه اتفاقی می افتد؟ مردم فکر می کنند در پس این مشکل چه اتفاقاتی می افتد؟

 

اینترنت

یکی از رایج‌ترین تئوری‌ها این است که افزایش استفاده از اینترنت - به طور مستقیم یا غیرمستقیم – باعث ایجاد مشکلات ذهنی در افراد می شود. به طور خلاصه به چند نکته مشترک در اینجا اشاره می کنیم:

اینترنت اعتیاداور است. بسیاری از دانشمندان به خصوص در آسیا(جایی که بیشترین مشکل در انجاست) بر این بتورند که افزایش دوپامین استفاده از اینترنت منجر به استفاده پاتولوژیک و اعتیاد می شود. این به طور طبیعی باعث تغییرات شیمیایی در مغز می شود و بسیاری از کاربران اینترنت را مبتلا به افسردگی می کند. این پدیده هنوز هم درک نشده است اما بسیاری از مردم ان را جدی می گیرند. به طوری که بسیاری از شرکت های بیمه بهداشت اعتیاد به اینترنت را در لیست چیزهایی که پوشش می دهند اضافه کرده اند.

اینترنت استرحت ذهنی ما را کم میکند.ما به جای استراحت زمانی که به خانه می رسیم ،بلافاصله وارد اینترنت می شویم،مغز ما هم با کار و هم با استراحت تحریک می شود و در نهایت منجر به مشکلات سلامت ذهنی مانند افسردگی می شود. اینترنت به ما پیام های افسردگی می دهد و باعث عصبانیت در ما می شود.

اینترنت (و به طور خاص رسانه های اجتماعی) ما را برای رسیدن به کمال استاندارد ما را تحت فشار قرار می دهد. رسانه های اجتماعی افراد دور و برمان را اینگونه نشان می دهد که زندگی کامل وبی نقصی دارند که ما نمی توانیم انگونه باشیم و باعث می شود ما احساس ناامنی و بی ارزش بودن کنیم.

 

شهرنشینی

جهان به نقطه عطف بی سابقه رسیده است. تا سال ۲۰۱۷، تصور می‌شود که اکثر مردم در مناطق شهری زندگی می‌کنند. در گذشته، اکثر مردم در سراسر جهان در جوامع کوچک روستایی زندگی می‌کردند- با مراکز شهری که جمعیت قابل‌توجهی را تشکیل می‌دادند، اما هرگز بیشتر از مجموع کل بشریت نبوده اند . با مراکز شهری که جمعیت قابل‌توجهی را تشکیل می‌دادند، اما هرگز بیشتر از مجموع کل بشریت نبوده اند .

عدم دسترسی به فضاهای سبز. اکنون به خوبی می‌دانیم که سلامت روانی ما به طور قابل‌توجهی با گذشت زمان در فضای باز، ترجیحا در فضاهای سبز و پر برگ افزایش می‌یابد. محیط و سبک زندگی شهری این کار را بسیار سخت‌تر می‌کند –حتی کسانی که به طور منظم در وقت خود را در پارک ها سپری می کنند به خاطر حضور افراد زیادی که در ان است  نسبت به کسانی که در حومه شهر زندگی می کنند کمتر دچار حواس پرتی می شوند.

استرس.میزان استرس در زندگی شهری نسبت به زندگی در روستا بیشتر است. میزان ترافیک، الودگی صوتی، افزایش میزان جرایم،مشاغل پر استرس ... همه اینها ریسک استراس در شهر نشینی را افزایش می دهد و این باعث افزایش افسردگی می شود.

 

سبک زندگی

اینکه ما هیچ تحرکی نداشته باشیم و رژیم غذاییمان را فزایش دهیم هیچ رازی در ان نهفته نیست. بدون سلامت قلبی عروقی که ان هم از طریق ورزش منظم بدست می اید مغز ما قادر به هیچ گونه دریافت انرژی از خون نیست. و ان هم بدون داشتن یک رژیم غذایی سالم امکان پذیر نمی باشد. تصور می‌شود که بهبود رژیم غذایی و شیوه زندگی عمومی می‌تواند تفاوت زیادی با وضعیت سلامت روانی جهانی داشته باشد .

 

ترس

اخیرا بحث های زیادی درباره مسئله ترس صورت گرفته است. کمپین های سیای و رسانه ای که برای فروش و گرفتن رای طراحی شده است ،استرس ناشی از انها تاثیرات منفی در سلامت روانی ما دارد. چیزی که بسیار رایج شده است دسترسی اسان ما به اخبار منفی از طریق اینترنت می باشد .تمام این مسائل به افزایش نگرانی وافکار منفی در ما کمک می کند.

امار

با این حال برخی معتقدند که همه ی موارد بالا صرفا یک توهم است. و مشکل اصلی اصلا مشکل  مهمی نیست.ما در سالهای اخیر در پذیرش مشکلات بهداشت روانی در سراسر جهان روندی رو به پیشرفت داشتیم.

منبع: psyarticles.com
27 خرداد 1397, 13:27 / تحقیقات و مقالات

همایش ها و سمینار ها

چگونه مهره مار داشته باشیم

30 مرداد 1397 ,admin
چگونه مهره مار داشته باشیم ؟ کیفیت زندگی ما

سمینار دکتر فرهنگ

11 مرداد 1397 ,admin
سمینار نگاه نو به زندگی و تغییردر نوع نگاه

تست بزرگ فن بیان و اجرای

28 تیر 1397 ,admin
زیــــرا..... اهمیت خوب حرف زدن را به

همایش بزرگ

10 تیر 1397 ,admin
همایش بزرگ اداب معاشرت و تربیت کودکان سنین

سمینار عشق واگیر دار

21 خرداد 1397 ,admin
  سمینار عشق واگیر دار   آنچه
دانلود فایل صوتی دکتر اسلامی

عادت ها ( لینک دانلود)

03 اسفند 1396 ,admin
         

25راه که ثروت

03 اسفند 1396 ,admin
   
دانلود فایل تصویری دکتر اسلامی

25راه که ثروت

10 اسفند 1396 ,admin

عادت ها (تصویری)

10 اسفند 1396 ,admin
up