ایران پرستیژ | موسسه خودنگاه شخصیت

چرا خنده مسری است؟

چرا فردی می تواند بر احساسات فرد دیگر تاثیر بگذارد؟ به نظر می رسد احساسات انسان بسیار مسری است.برای مثال خندیدن فردی بسیار سریع باعث خندیدن فرد دیگر می شود. با توجه به تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه آالو فنلاند و تحقیقات مرکز PET Turku در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم احساسات قوی بر فعالیت های مغز افراد مختلف هماهنگی ایجاد می کند.

 

حالت ها هیجانی مثل لبخند زدن ، خندیدن در شخص دیگری که شاهد ان است باعث پاسخ عاطفی مشابه می شود.این موضوع ممکن است عنصر اساسی در تعاملات اجتماعی باشد: همگام سازی حالت عاطفی مشترکی است در همه اعضای گروهی که مغز آنها همان چیزی را که از محیط اطرافشان می بینند پردازش می کند.

 

محققان فنلاند در حالی که شرکت کنندگان به فیلم های دلپذیر، خنثی و ناخوشایند نگاه می کردند، فعالیت مغزی را با تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی اندازه گیری کردند.محققان دریافتند که احساسات قوی و ناخوشایند باعث هماهنگ سازی مغز شرکت کنندگان می شود انها در حالی که فلم را تماشا می کنند احساساتی که از فیلم انتقال می شود بر فعالیت های مغزی انها واکنش همزمان می گذارد.

 

طبق گفته پروفسور لوری نامنما از دانشگاه آلتو:

حالات احساسی که افراد شاهد ان هستند بر رفتار عاطفی انها تاثیر می گذارد، چارچوب عصبی به درک رفتار دیگران کمک می کند و اجازه می دهد تا با انها در ارتباط باشیم و باعث تهسیل در روابط اجتماعی می شود. نتایج بدست امده نه تنها پیامدهای عمده ای بر مدل های عصبی احساسات انسانی و رفتارهای گروهی دارد بلکه درک ما از اختلالات روانی که شامل پردازش غیرعادی اجتماعی و عاطفی هستند را عمیق تر می کند.

 

لبخند مسری


مطالعه جدید را می توان با یکی از محققان دانشگاه ( UCL ) و کالج سلطنتی لندن که در مجله علوم عصبی در سال ۲۰۰۷ منتشر شد مقایسه کرد که در ان یک مکانیزم ممکن برای خنده مسری را نشان می دهد. وقتی لبخند می‌زنیم ، صداهای مثبت مثل خنده در ناحیه مغز شنونده فعال می‌شود ، چنان که گویی برای خندیدن ماهیچه‌های صورت را آماده می‌کنند.

 

دکتر سوفی اسکات، محقق ارشد موسسه علوم شناختی شناختی گفت:

 

" به نظر می‌رسد که این موضوع کاملا درست است که " بخندید و همه مردم جهان با شما می‌خندند. " ما اکنون می‌دانیم که زمانی که با کسی صحبت می‌کنیم، رفتار او را کپی می‌کنیم و کلماتش را تکرار می کنیم و حرکات او را تقلید می کنیم.

محققان در هنگام اندازه‌گیری پاسخ مغز با استفاده از اسکنر fMRI، صداهای مختلفی را به صدا در آوردند. برخی صداها مثبت بودند ، برای مثال خنده یا پیروزی. برخی دیگر، مانند جیغ زدن یا عق زدن ، ناخوشایند بودند. همه آن‌ها واکنش خود را در ناحیه پیش ساز مغناطیسی مغز آغاز کردند که ماهیچه‌های صورت را برای واکنش مناسب آماده می‌کند. با این حال، پاسخ برای صداهای مثبت بیشتر از نمونه های منفی ان بود. محققان بر این باورند که چرا ما به خنده و یا لبخند غیر ارادی پاسخ می‌دهیم.

 

سوفی اسکات گفت:

" ما معمولا با احساسات مثبت مثل خنده یا هلهله، در موقعیت‌های گروهی روبرو می‌شویم، چه تماشا کردن یک برنامه کمدی با خانواده یا بازی فوتبال با دوستان. این پاسخ در مغز ، به طور اتوماتیک ، ما را وادار به لبخند یا خندیدن می‌کند ، روشی برای انعکاس رفتار دیگران فراهم می‌کند، چیزی که به ما کمک می‌کند تا تعامل اجتماعی داشته باشیم . این بازی می‌تواند نقش مهمی در ایجاد پیوندهای قوی بین افراد در یک گروه ایفا کند ."

منبع: psyarticles.com


29 خرداد 1397, 11:20 / تحقیقات و مقالات

همایش ها و سمینار ها

چگونه مهره مار داشته باشیم

30 مرداد 1397 ,admin
چگونه مهره مار داشته باشیم ؟ کیفیت زندگی ما

سمینار دکتر فرهنگ

11 مرداد 1397 ,admin
سمینار نگاه نو به زندگی و تغییردر نوع نگاه

تست بزرگ فن بیان و اجرای

28 تیر 1397 ,admin
زیــــرا..... اهمیت خوب حرف زدن را به

همایش بزرگ

10 تیر 1397 ,admin
همایش بزرگ اداب معاشرت و تربیت کودکان سنین

سمینار عشق واگیر دار

21 خرداد 1397 ,admin
  سمینار عشق واگیر دار   آنچه
دانلود فایل صوتی دکتر اسلامی

عادت ها ( لینک دانلود)

03 اسفند 1396 ,admin
         

25راه که ثروت

03 اسفند 1396 ,admin
   
دانلود فایل تصویری دکتر اسلامی

25راه که ثروت

10 اسفند 1396 ,admin

عادت ها (تصویری)

10 اسفند 1396 ,admin
up